Autor: Kacper

Jak naucza nas papież Franciszek - my, młodzi jesteśmy Bożym teraz! 

Zaś z nadzieją patrzymy w przyszłość!

Przy tym bardzo dobrze jest wspominać co już za nami, zwłaszcza miło wspominać!

W dniach 21-26 października w naszej Diecezji peregrynował szczególny znak obecności i wstawiennictwa bł. Carlo Acutisa - jego relikwie.

W dniach 21-22 bł. Carlo towarzyszył II Diecezjalnemu Forum Młodych. W piątek w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Gurdy. Nasz Pasterz zachęcał w homilii do naśladowania bł. Carlo w rozpoznawaniu znaków czasu. Ten Boży influencer potrafił rozeznawać, jak postępować w życiu i przed śmiercią mógł powiedzieć: „Cieszę się, że umieram tak wcześnie. Bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”. 

Po Eucharystii młodzi przedstawiciele parafii wysłuchali konferencji ks. Radka Piotrowskiego. Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zachęcał do umiłowania Eucharystii wzorem naszego patrona oraz dzielił się owocami modlitwy przed jego wstawiennictwo. Nie zabrakło adoracji Najświętszego Sakramentu oraz filmu, który przybliżył młodym biografie bł. Carlo i ukazał świadectwa ludzi, którzy go spotkali na drodze swojego życia.

Drugiego dnia Forum odbył się panel dyskusyjny o katechezie w szkole. Zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród chodzących i niechodzących na religię w szkole. W debacie wzięli udział zaproszeni goście: ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, specjalista z zakresu katechetyki z KUL-u; pani dr Małgorzata Grzenia, katechetka z Lublina, pan Kacper Gudzikowski - współtwórca projektu "Katecheza 2.0” oraz młodzi zebrani na Forum. 

Zachęcamy do zapoznania się z treściami panelu dyskusyjnego, którego zapis jest dostępny na YouTube, dzięki uprzejmości diecezjalnej telewizji Faro.TV:

https://youtu.be/JCJOUAVCIMM

W kolejnych dniach z Bł. Carlo spotkali się młodzi z całej Diecezji w Łukowie, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Garwolinie. Wszędzie tam nie zabrakło Eucharystii, która błogosławiony stawiał w centrum swojego życia i nazywał autostradą do Nieba, konferencji, świadectw, adoracji, modlitwy różańcowej (również ważnej dla tego włoskiego nastolatka) oraz radości i budowania wspólnoty.

Co ciekawe, także rodzice szukali inspiracji w świadectwie danym przez bł. Carlo jego życiem, podczas niedzielnego spotkania w Łukowie. Zaś kilkuset młodych ludzi, przygotowujących się do egzaminu maturalnego zgromadziło się podczas I Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów w Radzyniu Podlaskim, gdzie modlili się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

To był bardzo błogosławiony czas! Obyśmy wzorem naszego niebiańskiego patrona odkryli naszą oryginalną drogę do świętości i na niej wytrwale kroczyli!

 

Fot. p. Anna Kupińska (Podlasie24)

 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com