Autor:

Doświadczenie międzynarodowej wspólnoty ludzi, których łączy wiara i młodość, spotkanie z papieżem Franciszkiem, umacnanie relacji, poznawanie nowych ludzi - to tylko niektóre hasła, które określają to, co przeżyliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. 

W Diecezji Porto podczas Dni w diecezjach oraz w samej Lizbonie podczas wydarzeń centralnych były obecne 3 grupy koordynowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Młodym w liczbie ok. 150 osób, towarzyszyło kilku kapłanów: ks. Radek Piotrowski - diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Patryk Krzymowski, ks. Grzegorz Lisiecki, ks. Bartosz Svabik, ks. Jaub Przygrodzki i o. Bartosz Koślik OMI. Oczywiście w Lizbonie był też obecny bp Grzegorz Suchodolski - biskup pomocniczy naszej Diecezji oraz przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który razem z Krajowym Biurem Organizacji ŚDM z ks. Tomaszem Koprianiukiem na czele czuwał nad uczestnictwem Polaków w Światowych Dniach Młodzieży. 

Był to czas niesamowitego doświadczania entuzjazmu, radości, braterstwa, które wypływają z wiary. Młodzi poznali i integrowali się z rówieśnikami z Portugalii, mieszkali u wspaniałych rodzin, uczestniczyli w życiu lokalnych parafii.

Razem z Grupą Młodzieżową z Freamunde

 

Nie zabrakło naszych grup na słuchaniu Słowa, które głosił Ojciec Święty Franciszek, polscy biskupi podczas katechez - młodzież z naszej diecezji przygotowała i animowała jedno z miejsc spotkań katechetycznych "Rise Up" - oraz podczas pięknych celebracji w Polskiej Lizbonie oraz Parku Edwarda VII i parku Tejo, gdzie był obecny papież Franciszek.

 

Kacper Leszczyński zaangażowany w CDM wnoszący polską flagę podczas Ceremonii Otwarcia ŚDM z udziałem papieża Franciszka (fot. Bp Marek Solarczyk)

 

Była to też okazja do zwiedzania przepięknego Porto i urokliwej Lizbony oraz nawiedzenia Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. 

 

Teraz oczekujemy na kolejne Światowe Dni Młodzieży w Korei Południowej w Seulu w 2027 r. 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com