Lutowe spotkania "Przekroczyć siebie"

Autor: Kacper

Rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań formacyjnych Przekroczyć siebie. W poniedziałek, 12 lutego, ks. Maciej Majek, ojciec duchowny kleryków z siedleckiego seminarium przez treściwą konferencję wprowadził nas w tematykę duchowości. Zaznaczył, że człowiek składa się z ciała, ducha i duszy, dlatego ważne jest, by zadbać kolejno o każdą z tych sfer – najpierw o potrzeby ciała, później o dobrostan psychiczny i w końcu o duchowość.

Prelegent wskazał na rozkład tematów w Katechizmie Kościoła Katolickiego i na tej podstawie nakreślił plan budowania duchowości – oczyszczanie obrazu Boga, spotykanie się z Nim w liturgii, życie zgodnie z przykazaniami oraz modlitwa na wzór „Ojcze nasz”.

Ks. Maciej Majek dał za przykład również duchowość Maryi, która opierała się na 5 filarach: Słowie Bożym, zachowywaniu przykazań, marzeniach, szczerej przyjaźni z Józefem i relacji z Elżbietą, która świadczyła o Bogu.

Odpowiadając na pytania publiczności, duchowny podkreślił wartość odpoczynku, który pomaga nie tylko temu, kto jest przemęczony, ale też ludziom, którzy muszą z taką osobą żyć, przestrzegł przed niszczeniem innych ludzi tylko dlatego, że nie myślą tak jak my oraz przed zagłębianiem się w różne rodzaje duchowości z pominięciem kontekstu, w którym są osadzone. Ponadto zwrócił uwagę, że duchowość człowieka najbardziej ukazuje się w chwilach bezradności, kiedy opiera się on już tylko na Bogu.

 

Na kolejnym spotkaniu, 19 lutego, ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej opowiedział o praktyce namiotu spotkania.

W swojej prelekcji zachęcał do walki o czas z Bogiem i o regularność tych spotkań. Podkreślał, że kontakt ze Słowem Bożym może skłonić nas do refleksji nad tym, co możemy zrobić, aby nasze życie bardziej przystawało do tego, o czym czytamy w Piśmie Świętym. Tradycyjnie, na koniec spotkania, zaproszony Gość odpowiedział na pytania uczestników, których interesowały m.in. kwestie trudności na modlitwie, czasu, jaki na nią poświęcamy oraz modlitwy w codzienności.

Bogu niech będą dzięki za ten obfity i owocny czas!
A.K.


Zapraszamy na kolejne spotkania cyklu Przekroczyć siebie. Perły duchowości - najbliższe, z o. Mariuszem Wójtowiczem, 22 marca. 

A jeżeli nie mogliście być z nami na żywo, to przypominamy o możwliości obejrzenia nagrania spotkania na kanale youtube'owym Diecezjalnej Telewizji Internetowej FARO.TV

WPROWADZENIE W DUCHOWOŚĆ 

NAMIOT SPOTKANIA FOTOGALERIA - fot. ks. Paweł BrońskiZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com